Renovēta koka divstāvu dzīvojamā ēka Artilērijas ielā Nr. 71

Renovēta koka divstāvu dzīvojamā ēka Artilērijas ielā Nr. 71

Rīgā 2019. gadā tika renovēta vēl viena koka divu stāvu dzīvojamā ēka Artilērijas ielā Nr. 71, Gr. 34/128, Grīziņkalna apkaimē. Īres namu būvējis Rīgas sīkpilsonis Aleksanders Kjupe pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna 03.09.1896 apstiprināta projekta. Ēkā izvietotas galerijas tipa strādnieku kazarmas, divpadsmit vienistabas dzīvokļi un viens trīsistabu saimnieka dzīvoklis. Būvdarbi pabeigti 08.07.1897.

Klasiski veidota fasāde, 1980tajos gados zaudējusi savu oriģinālo apšuvumu, kas aizvietots ar šauriem spundētiem (vagonu) dēļiem. Saglabājušas divi barokālie torņi, torņa logailas un balustrāde zem tiem, centrālais klasiskais frontons. Pēc torņu logu apmalēm var konstatēts logu aiļu listes profilu. Pēc jumta dzegas dekora iespējams teorētiski konstatēt kā izskatījās pilastri.

Salīdzinot ar sākotnējo projektu, renovācijas laikā notikušas dažas izmaiņas, ticis saglabāts frontons ar dekoratīvām cinka sakausējuma detaļām – akanta lapas kompozīciju, projektā bija ideja likt namīpašnieka monogrammu “AK”.

Projekta sākotnējā variantā pirmā stāva seši rustu formas pilastri , otrā stāva pilastri ar bāzi un kapiteļiem, renovācijas laikā aizvietoti ar vienkāršiem koka dēļu pilastriem. Logu aiļu apmales un detaļas virs tiem tika rekonstruētas pēc pamata projekta.

Veiksmīgi risināts ēkas fasādes krāsojums – gaiši zila krāsa, kas atbilst Rīgas namu krāsošanas tradīcijām, jo balta krāsa uzņem putekļus. Uzmanību no arhitektoniskās pilnības novērš pilastru un detaļu baltais krāsojums, ar ko šodien grēko arhitekti, jo pēc arhitekta Neimaņa teorijas, lai pasvītrotu ēkas stilu, darbojas ēnas un saule.

Koka divu stāvu dzīvojama ēka Artilērijas ielā Nr. 71, Gr.34/128. Grīziņkalna apkaime. Būvēta 1896. gadā, arhitekts Konstantīns Pēkšēns. Projekts. 1896. gads.
Koka divu stāvu dzīvojama ēka Artilērijas ielā Nr. 71, Gr.34/128. Apkaime Grīziņkalns. Būvēta 1896. gadā, arhitekts Konstantīns Pēkšēns. Pirms renovācijas. 2014. gads.
Barokālais tornis ar oriģinālo balustrādi un bēniņu logu aile, kura redzams logu ailes listes fragmenti. 2014. gads.
Klasiskā stilā veidotais frontons ar cinka sakausējumā izpildīto akanta lapas kompozīciju centrā, šeit var saskatīt oriģinālo dēļu platumu, dzegas dēļu rakstu un teorētiski – divu variantu pilastru un to kapiteļu paraugus. 2014. gads.

Atsevišķu kompozīciju veido nama ieejas mezgla koka durvis, kas renovētas saglabājot kopējo formu, bet ignorējot veco durvju detaļas, kas bija saglabājušas.

Klasiskas durvju ailes divas vērtnes ar virslogu un iekšējo aizsargu restēs. Vērtnēm trīs pildiņi, kas dekorēti ar kokgriezuma līstēm, centrālie pildiņi papildināti ar cinka lējuma rozeti, piedurlīste veidota puskolonas veidā ar cinka lējuma kapiteli. Virslogs sadalīts trīs daļās, pie tam logu spraišļi papildu dekorēti, dekors arī pie rāmja stūriem.

Ieejas mezgla durvis, neskatoties ka tās pārklāj iepriekšējo saimnieku neprofesionāli izvelēta sintētiskā krāsa, kas, reaģējot ar iepriekšējo dabiskās krāsas kārtu, deformējas un slēpj durvju māksliniecisko burvību. Jaunajā variant, saglabāts pildiņu ritms un skaits, bet tie nav tik dziļi, virslogs aizvietots ar vienotu stikla plakni. Labi pārdomāti ielikts durvju rokturis.

Ieejas mezgla durvis pirms ēkas renovācijas un pēc. 2014. un 2020. gads.
Ieejas mezgla virslogs sadalīts trīs daļās pie tam logu spraisli papildu dekorēti, dekors arī pie rāmja stūriem. Centrālie pildini papildināti ar cinka lējuma rozeti. Pirms renovācijas. 2014. gads.

Materiālu sagatavoja: V. Eihenbaums, Rīgas Austrumu izpilddirekcijas Koka ēku renovācijas centra “Koka Rīga” vadītājs

KOMENTĀRI

WORDPRESS: 0