Pasākumi Mazjumpravas muižas dzirnavu ēkā jūnijā

Pasākumi Mazjumpravas muižas dzirnavu ēkā jūnijā

Ievērojot sanitārā protokola prasības, pakāpeniski izvērtējam un atsākam pirmos pasākumus Mazjumpravas muižas dzirnavu ēkā, Rumbas ielā 40.


18.jūnijā 17.30 Tikšanās ar mākslas vēsturnieci Edvardu Šmiti.

2020.gadā atzīmējam vairākas mūsu kultūras vēsturē nozīmīgas jubilejas, starp nozīmīgākajām –  Rīgas Mākslinieku grupas dibināšanas un grupas pirmās izstādes simtgades.

Pirmo Rīgas mākslinieku grupas izstādi atklāja 1920. gada 7. martā Rīgas pilsētas mākslas muzejā (mūsdienās  Latvijas Nacionālais mākslas muzejs). Klāt bija gandrīz visi galvaspilsētas kultūras darbinieki, un kritika secināja, ka “tik pārgalvīgu un tomēr mākslinieciski vērtīgu izstādi Latvijā redz pirmo reizi”. Izstādes katalogā lasām: “Mūs vairs neapmierina vienkārša reālās dabas attēlošana. Taisni uz personības parādīšanu iziet šobrīd visas mūsu tieksmes. Ne dabu, objektīvo ārējo dabu, mēs gribam tagad dot savos darbos, bet paši savu individuālo dabu, savu garīgo būtību.”

Izstādē piedalījās daļa no tālaika jaunajiem latviešu māksliniekiem – Ģederts Eliass, Jēkabs Kazaks, Oto Skulme, Niklāvs Strunke, Romans Suta, Valdemārs Tone, Konrāds Ubāns, kā arī Aleksandra Beļcova, Eduards Lindbergs un Erasts Šveics. Godinot Jāzepa Grosvalda piemiņu un atzīmējot viņa lomu RMG tapšanas vēsturē, bija eksponēti arī viņa darbi.

Laikabiedru attieksme pret izstādi bija neviennozīmīga – no sajūsmas līdz noliegumam.

Pasākuma viesi tiks iepazīstināti ar Rīgas Mākslinieku grupas tapšanas vēsturi, ar pirmo izstādi, kā zināms, daži no tās eksponātiem pašlaik skatāmi LNMM pastāvīgajā ekspozīcijā. Atskatīsimies arī  uz tā dēvēto “Kasparsoniādi” – tas bija nelielas mākslinieku kopas organizēts pasākums ar mērķi – iznīcināt vai vismaz iedragāt jauno mākslinieku un viņu dailrades reputāciju sabiedrības acīs.


19.jūnijā 19.00 Draugu tikšanās. Dzied un spēlē Guntis Veits un Guntis Brancis.


30.jūnijā 17.30 Tikšanās ar privātvēsturnieku, Koka ēku renovācijas centra “Koka Rīga” vadītāju Vladimiru Eihenbaumu.

Stāsts par Mazjumpravas muižu, Rīgas muižiņām. Jautājumi un atbildes.

KOMENTĀRI

WORDPRESS: 0