Par foto projektu “Ielas anatomija. Maskavas iela”

Par foto projektu “Ielas anatomija. Maskavas iela”

Ideja par foto projektu “Ielas anatomija. Maskavas iela” iesākās 2004.gadā, kad notika pirmā Rīgas Austrumu izpilddirekcijas (toreiz Rīgas Latgales priekšpilsētas izpilddirekcija) rīkotā foto izstāde “Skatienu krustpunkti. Maskavas forštate” sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju un muzeja tā laika direktoru Vilni Auziņu, piedaloties fotogrāfiem Alnim Staklem, Jurim Kalniņam, Vilnim Auziņam, Gvido Kajonam, Andrim Kozlovskim, Raimo Lielbriedim, Ilmāram Znotiņam. Atmiņā palicis arhitekta Pētera Blūma 2004.gadā rakstītais izstādes atklāšanas ielūgumā: “…. Gribi te palikt vai domā, kā sākt jaunu dzīvi senākajā no Rīgas forštatēm, atjaunot māju, uzsākt ienesīgu uzņēmumu, būvēt, strādāt, bet vakaros mierīgi staigāt pa gaišām ielām un priecāties par kaimiņu dzīvi aiz gaišiem logiem. Tad varbūt sāc to tūlīt? Visapkārt ir bezgalīgi daudz skaistu lietu – ieraugi tās aiz nātrēm, zem lapām, vecas un nemazgātas! Nomazgā veco ar siltu ūdeni, smaržīgām ziepēm, noslauki mīkstā dvielī un tu redzēsi, cik tās ir greznas savā vecumā! Tās būs Tavu mājvietu greznumlietas. Vēl neredzi? Nekas, gan jau ar laiku. Varētu arī palīdzēt, dāvāt drauga redzi caur subjektīvu objektīvu. Iedot fotoaci, kas jūt. Tā arī meklēja – dienu, nedēļu, mēnesi, līdz saskatīja. Sāka redzēt lietas, parādības, ieraudzīja Rīgu, ko sauc par Maskavas forštati.”

Domājot par tuvāku un tālāku nākotni, 2005.gadā Izpilddirekcija, uzrunājot fotogrāfus Juri un Arni Kalniņus, uzsāka atsevišķu foto projektu “Ielas anatomija. Maskavas iela”, sākotnēji fotografējot Maskavas ielas ēkas, fiksējot konkrētā laika situāciju, pamazām ieejot arvien dziļāk ielas gaisotnē, sadzīvē un Maskavas ielai piemītošajās noskaņās. Mums gribētos, lai šis projekts būtu ilglaicīgs, dzīvojot līdzi Maskavas ielai un tās iedzīvotājiem arī šodien un turpmāk, iespējams, iesaistot turpmākajos projektos pirmo fotogrāfu “zelta komandu” un Maskavas forštates aktīvos iedzīvotājus.

2018.gada pavasarī un vasarā, Latvijas simtgades gadā,  daļa no Jura un Arņa Kalniņu fotografētā materiāla būs aplūkojama pilsētvidē Maskavas forštatē foto izstādē ar tādu pašu nosaukumu – “Ielas anatomija. Maskavas iela. Ielas noskaņas.”

Ilgstoši fotografējot Maskavas ielu viens no projekta autoriem Juris Kalniņš atzina: “Katra fotografēšana prasa izšķiršanos, koncentrēšanos uz objektu un koncepciju. Brīžiem izšķiršanās ir grūta. Dažādos laikos vienā un tajā pašā vietā var rasties dažādas fotogrāfijas. Atkarībā no tā brīža domām un izjūtām. Galvenais ir cieņa pret fotografējamo objektu un cilvēku”.

Piedāvājam ieskatam nelielu dažādos gados tapušu foto galeriju Maskavas ielā.

Projekta koordinatore, Rīgas Austrumu izpilddirekcijas

Sabiedrisko attiecību un kultūras projektu vadītāja

Aija Briede, 67013539, 28347847

KOMENTĀRI

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    Спасибо! Очень трогательно.