Avotu iela 58

Avotu iela 58

Rīgas dome kopš 2015. gada realizē atbalsta programu Rīgas arhitektūras mantojuma saglabāšanai. Interesi par ēku atjaunošanu izrāda ne tikai namīpašnieki, bet arī Rīgas apkaimju iedzīvotāji un sabiedriskās organizācijas. Portālā www.rigasaustrumi.lv mēs sniegsim nelielu ieskatu par vērtīgām, sakoptām ēkām Rīgā, to vēsturi un atjaunošanas notikumiem, kā arī par ēkām, kas savu atdzimšanu vēl tikai gaida.

Apkaime Avoti

Avotu ielā Nr. 58, Gr.37/48.

Renovēta koka ēka Avotu ielā Nr.58. 2019. gads.
Renovēta koka ēka Avotu ielā Nr. 58. 2019. gads.

Vienstāvu koka dzīvojamo ēku – guļbūvi ar mansardu būvējis atvaļinātais karavīrs Spiridonovs ap 1860. gadu. Ēka ar dažiem nelieliem dzīvokļiem un uz ielas pusi vērstu goda istabu, kas raksturīga Krievijas sādžu namu arhitektūrai. Mansarda dzīvojamās telpas ar plašu trīsviru logu. Šāda tipa ēkas raksturīgas Avotu ielas posmam no Lāčplēša līdz Matīsa ielai, jo virzienā uz Grīziņkalnu atradās karavīru vasaras nometnes, kur dienēja daudz virsdienesta karavīru, kas pēc garām dienesta gaitām, zaudējuši saikni ar dzimteni, dibināja ģimeni ar vietējām iedzīvotājām un apmetās uz dzīvi Avotu ielas apkārtnē,  bieži vien uz nelieliem zemes gabaliem būvējot dzīvojamās mājas pēc savas dzimtenes tradīcijām.

Ēku sākotnēji vainagoja parastais frontons, paplašināts 1910. gada pārbūves rezultātā – pārbūves pēdas redzamas arī mūsdienās uz vēl nerenovētas fasādes. Arhitekta Paula Mandelštampa 30.06.1910. apstiprinātais pārbūves projekts. Pasūtītājs Kuršanu sīkpilsonis Leiba Joffe, viņa dzimtas īpašumā nams atradās līdz 1941. gadām.

Pirmā stāva trīs logi ar dekoratīviem koka sandriķiem un tā laika  standarta zīmējumu. Logu apmales, reljefa dēlis. Divu vērtņu slēģi ar trīs pildiņiem katrā vērtnē netika atjaunoti. Starpstāvu dzega tikai sānos virs pilastriem. Pilastri, kas nosedz guļbūves savienojumu vietas, trīs daļīgi – kapitelis, faktiski dekoratīvi atdalīts ar dažām kokā iegrieztām rievām no pilastra, bāze atdalīta ar nelielu dekoratīva raksta dzegu. Pilastra centrā virpota koka rozete, kas raksturīga XX gadsimta vidus koka ēku dekoram.

Plaši divu vērtņu vārti ar ierīkotu mazo vērtni vienā no vārtu daļām. Vārti atjaunoti pilnīgi, respektējot vēsturisko stilu. Vārti papildināti ar veiksmīgu arhitektonisko risinājumu –  piebūvi virs tiem.

Otrā pusē agrāk piebūvētas mazas tirgotavas durvis, kas bija slēgtas, ar metālu apšūtiem vērtnēm un masīvu drošības bultu, tās renovētas, pieskaņojot vārtu t.s. dēļu eglīšu stilam, kas vairāk attiecas uz nacionālā romantisma stilu.

Ēkas pārbūves projekts. 1910. gads.
Ēkas pārbūves projekts. 1910. gads.
Avotu iela Nr.58 pirms renovācijas. 2007. gads.
Avotu iela Nr. 58 pirms renovācijas. 2007. gads.
Pirmā stāva logu aile. Apmales, sandriķis. 2019. gads.
Pirmā stāva logu aile. Apmales, sandriķis. 2019. gads.
Otrā stāva logu aile. Logu rāmja piedurlīstes ar dekoratīvu apdari. 2019. gads.
Otrā stāva logu aile. Logu rāmja piedurlīstes ar dekoratīvu apdari. 2019. gads.
Ēkas pilastrs ar dzegu. 2019. gads.
Ēkas pilastrs ar dzegu. 2019. gads.

Izmantotie avoti:

  • Latvijas Nacionālais arhīvs –  Fonds 1615, apr.4., lieta 4493:
  • Latvijas Nacionālais arhīvs –  Fonds 2761, apr.3., lieta 4558.
  • Iritas Antoņevičas fotogrāfijas 2019. un V.Eihenbauma fotogrāfija 2007.

Materiālu sagatavoja: V. Eichenbaum’s, I. Antoneviča | Rīgas Austrumu izpilddirekcija | Koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga” | Koka arhitektūras mantojums

KOMENTĀRI

WORDPRESS: 0