Rakstniekam Augustam Deglavam – 150

Rakstniekam Augustam Deglavam – 150

2012.gads ir rakstnieka, romāna „Rīga” autora Augusta Deglava (1862.gada 9.augusts – 1922.gada 3.aprīlis) 150. dzimšanas dienas jubilejas gads.

Romāns „Rīga” ir viens no ievērojamākiem kultūrvēsturiskajiem darbiem latviešu literatūras vēsturē, nozīmīgs izziņas avots, kurā atainota 19.gadsimta Rīgas kultūrvide. 

Rakstnieka Augusta Deglava 150 gadu atcerei š.g. 17.augustā 13.00 pie ēkas A.Deglava ielā 24 fasādes atklās piemiņas plāksni, A.Deglava  un Pērnavas ielu skvērā – skulptūru „Rīdzinieki” – veltījums A. Deglavam.

Skulptūru, kuras autors ir tēlnieks Ģirts Burvis, veido siluetu grupa, kuras virsmu klāj romāna „Rīga” teksta fragmenti. Tie saistās ar katru no redzamajiem un atpazīstamajiem siluetiem, tos atdzīvinot mūsu iztēlē. Izvēlētā skulptūras stilistika vedina uz asociatīvu līdzību ar savulaik populāro melnbalto siluetu portretu un ēnu teātra saspēli.

Episkā romāna lapa tektoniski viļņojas un ievijas skvērā, vedinot mūs līdzi ar savu vēstījumu tiešā un simboliskā valodā.

Skulptūrā „Rīdzinieki” atpazīstams pirmais Rīgas Latviešu Biedrības priekšnieks no 1868.gada 22.novembra līdz 1870.gada augustam Bernhards Dīriķis (1831. -1892.), laikraksta „Baltijas Vēstnesis” izdevējs, pirmās latviešu dienas avīzes „Rīgas Lapa” dibinātājs, Rīgas Latviešu Biedrības Teātra un zinību komisijas izveidotājs. B.Dīriķa laikā atklāts piemineklis Garlībam Merķelim Katlakalnā un celts biedrības nams, kā arī vienam no Latviešu Biedrības dibinātājiem, aktīvam jaunlatvietim Rihardam Tomsonam (1834. – 1893. un Jānim Fridriham Baumanim (1834. – 1891.), Rīgas Latviešu biedrības priekšniekam no 1872. februāra līdz 1875.gada februārim, ievērojamam arhitektam, mecenātam, Kārļa Egles tēlā atpazīstams romāna „Rīga” autors Augusts Deglavs  un uzņēmējs Kristaps Bergs, kuru romānā pazīstam kā Pēteri Krauklīti.

Rakstnieka A.Deglava bijusī dzīvesvieta šobrīd ir privātīpašums. Pagalma ēku, kur kādreiz dzīvojis rakstnieks, īpašnieki ir renovējuši.

Ideju par rakstnieka piemiņas iemūžināšanu Grīziņkalnā, A.Deglava ielā 24, aktīvi atbalstīja D.Glāznieces ģimene. 

 

Projekta autors: Rīgas Austrumu izpilddirekcija.

Projektu atbalsta: Rīgas pašvaldība; Rietumu Bankas labdarības fonds; Dina un Jānis Zuzāni.

Tēlnieks: Ģirts Burvis.

Projektētājs: SIA „AbStudio”.

Pasākumu atbalsta: Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

 

Foto galerija no pasākuma

KOMENTĀRI

WORDPRESS: 0